UV DEZENFEKTAN

Corona virus Salgını, UV Dezenfektan Startups Satış Artışı

uv-dezentfektan

   Bernstein Research’e göre , video konferans yazılımı yapan Zoom Communications,bu yıl şimdiye kadar tüm 2019’dan  daha fazla kullanıcı kazandı.Bath ve Body Works’ün popüler el dezenfektanlarının satışı da koronavirüs korkularından kaldırılıyor. 

  Ortaya çıktığı gibi, UV ışığıyla öğeleri dezenfekte eden girişimler de salgından bu yana satışlarda bir artış görüyor ve sonuç olarak talebi takip etmek için acele ediyorlar.

   PhoneSoap kurucu ortağı ve başkanı Dan Barnes’a göre, telefonları ve diğer öğeleri UV ışığıyla temizlemek için cihaz üreten bir şirket olan PhoneSoap , geçtiğimiz hafta% 1000 büyüme kaydetti. Barnes, Utah, Lehi merkezli ve şov Shark Tank’ta ortaya çıkan şirket henüz sınırlara girmedi, ancak kısa süre içinde olacağını söyledi.

   Crunchbase News’e verdiği röportajda Barnes, “Bu konuya büyük ilgi duyuyoruz ve bu bizim için anlamlı.

   Ocak ayının ortalarında, PhoneSoap yöneticileri hem web sitelerinde hem de Amazonda’da denizaşırı ülkelerden gelen ilginin arttığını fark etmeye başladı . Ancak satışlardaki artış, ABD hükümet yetkilileri ve  Hastalık Kontrol Merkezlerinin  ABD’ye yönelik salgın ve tehdit hakkında daha fazla konuşmaya başlamasından sonra geldi CDC, koronavirüsü önlemek için temizlenmesi gereken öğeler olarak cep telefonlarını tek başına değil tezgah üstü ve kapı tokmağı gibi sık dokunan alanlarda sık sık el yıkama ve rutin dezenfeksiyon yapılmasını önerir.

   CleanSlate UV CEO’su Taylor Mann bir röportajda , “Özellikle, mobil cihaz hijyeni, koronavirüs ortaya çıkmadan önce bile büyük ve hızlı büyüyen bir endişeydi” dedi. COVID-19 salgını sadece bu yangına yakıt ekledi.

   Toronto merkezli ve yaklaşık 2 milyon $ ‘lık finansmana sahip CleanSlate UV, eşyaları UV ışığıyla sterilize eden cihazlar yapar. Hastanelerde, personel genellikle stetoskoplar, rozetler ve telefonlar gibi öğeler için CleanSlate UV’yi kullanır ve ziyaretçiler genellikle telefonları için kullanır.

Gerçeklik kontrolü

   Hafifçe söylemek gerekirse, telefonlar kötü. Aslında, Arizona Üniversitesi’ndeki bilim adamları, cep telefonlarının çoğu tuvalet koltuğundan 10 kat daha fazla bakteri taşıdığını buldular.

   “Onlar aslında ceplerinde yaşayan mobil petri kapları,” dedi Mann. PhoneSoap, cep telefonlarına ne sıklıkta dokundukları ve ne kadar kirlendikleri nedeniyle “asla yıkamadığınız üçüncü el” olarak ifade eder.

   Mann ve PhoneSoap CEO’su ve kurucu ortağı Wesley LaPorte, ayrı röportajlarda UV ışığının COVID-19 virüsünü öldürmede ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

   Mann, “Söyleyebileceğimiz UV ışığının önceki koronavirüs suşlarına karşı etkili olduğu kanıtlandı” dedi. “Bu özel suşa karşı ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz.”

   LaPorte, kimyasal dezenfektanların bakteri ve virüsleri öldürmek için çalıştığını, ancak kimyasallarla temizlerken genellikle kullanıcı hatası olduğunu söyledi. Kullanıcılar, lekeleri özlüyor ya da telefonlarını sildikten hemen sonra cebine koyuyorlar, böylece tamamen kurumaz – öğeyi dezenfekte etmek için kritik bir şey. PhoneSoap’ın UV ışığı 360 derecelik bir temizlik yapar.

   1870’lerden beri UV ışığının bakteriler üzerinde “inhibe edici etkisi” olduğu bilinmektedir ve Nobel Ödülü web sitesine göre doktor Niels Ryberg Finsen, lupus vulgaris ile UV ışığıyla mücadele eden bu çalışma için Nobel Ödülü’nü kazandı . UV dezenfektanları, dalga boyu daha kısa olan ve bakteri ve virüsleri öldürebilen UV-C ışığı kullanır.

   CleanSlate UV’nin müşteri tabanının yaklaşık yüzde 90’ının sağlık hizmetinde olduğunu belirten Mann, ve şirket 2018’in başlarında ürününü tanıttığından beri, altı ayda bir hastaneler arasında konuşlandırmayı ikiye katlıyor. CleanSlate UV şu anda ABD ve Kanada’da 80’den fazla hastanede bulunmaktadır ve ayrıca Avustralya, Hong Kong ve Avrupa’da da bulunmaktadır.

   Ancak, corona virüsün patlak vermesinden bu yana, CleanSlate üretim ve eğitim gibi sektörleri kapsayan şirketlerden sorular aldı. Şirketin geçtiğimiz ay bir önceki altı aydakinden daha fazla birim teklif ettiğini belirten Mann, ve özellikle koronavirüs hakkındaki endişelere yanıt olarak Hong Kong’a “büyük bir parti” gönderdi.

   “Sadece mobil cihaz hijyeni ile ilgilenen, buradaki en büyük değişim olacak hastaneler değil” dedi.

   CleanSlate UV ekibi, talebi karşılamak için üretimi nasıl artıracağını araştırıyor.

   Mann, “Bu kriz başlamadan önce bunun sağlık hizmetlerinde ve sağlık hizmetlerinin ötesinde sıcak bir konu olacağını biliyorduk… ekibimizdeki herkes bu sorun hakkında inanılmaz tutkulu.