TEST BANG SORU CEVAP

test-bang

TEST BANG STARTUP-UMUT CAN KORKMAZ

   Bu yazımızda “YKS ‘ye hazırlanan gençleri ağır, pahalı ve sürdürebilirliği olmayan test kitaplarından kurtarıp, daha eğlenceli ve rekabeti daha iyi yaşayabilecekleri sosyal eğitim platformu.” sloganıyla birlikte hayatımıza giren ve alanında çok başarılı olan startup  ile keyifli bir soru cevap gerçekleştirdik.Siteye  tıklayarak ulaşabilirsiniz

1-Startup sizin için nedir, nasıl tanımlarsınız?

   Startup’ın tanımı birçok kişilerce iş dünyasına yakın olsun veya olmasın defalarca yapıldı.Burada tanımdan ziyade işe ve içeriğe bakmak gerek. “Startup” kelimesinin bende yarattığı çağrışımı aktarmak gerekirse; Startup dediğimizde çoğu insanın aklına, bir grubunun ya da bir insanın teknoloji alanında yenilik yaratmak, daha önce yaratılmış bir yeniliğin geliştirilmiş versiyonunu tasarlamak, kodlamak veya bunu pazara sokan küçük şirketler geliyor.

   Bunun nispeten de olsa doğru olduğunu söylemek mümkün. Benim için “startup” ‘ın anlamı daha basit. Startup’ı ; bir fikrin kurumsal şirkete doğru gittiği yolda başlangıç aşamalarını tamamlayan, vizyonunu ve ürününü pazara tanıtmaya başlayan geçiş aşaması olarak tanımlayabiliriz. Bütün girişimcilerin misyonu; startuplarını kurumsal şirketlere dönüştürmek olmalı. Bunu yapabildiğimiz noktada vizyonumuzu başarıya ulaştırma hedefinde kapıyı aralamışız demektir.

2-Bir şirket ya da kurumda çalışmak yerine startup kurma fikrinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

   Her alanda olduğu gibi startup kurmanın da avantajları ve dezavantajları mevcut.Avantajlarından bahsetmek gerekirse; yönetilmeyeceksiniz, yöneteceksiniz! Kendi kurallarınızı, kendi vizyonunuzu ortaya koyacaksınız. Günün sonunda kendinize göre başarılıysanız, o başarının ekmeğini yine kendiniz yiyeceksiniz ki o ekmek hayatta sizi en çok tatmin eden ve doyuma ulaştıran ekmek olacaktır.
   En büyük dezavantajı ise risk almaktır. Verdiğiniz her karar, attığınız her adım hatta düşünmeden ettiğiniz her kelime sizin ve startup’ınızın geleceği için risk teşkil ediyor. Türkiye’de açılan şirketlerin %90’ından fazlası 5 yıl içerisinde kapanıyor. O yüzden her detayı ince ince kafanızda kurgulamanız gerekir. Tek kalmak,finansman bulamamak ve yatırımını kaybetmek gibi dezavantajlardan bahsetmiyorum bile!

3-Startup kurma süreci içinde sizi en çok zorlayan etken ya da etkenler nelerdi?

   İnsanlar! Maalesef yaşadığımız coğrafyada insanların çoğu ya memuriyet ya da askerlik kafasında yetişmiş, geleceğe yön vermek yerine günü kurtarmaya çalışmış, gündelik problemleriyle boğuşmuş ve orada tıkılıp kalmış, kendisini geliştirmeye özen vermemiş veya önemsememiş (Tabii onların elinde olmayan bir sürü etken de var, bunu da kabul etmemiz gerekir.) Bu insanlar beklenmedik yerlerde önünüze taş koyabilir , ki genelde koyuyorlar, bununla baş etmeniz lazım.

4-Startup kurmayı düşünenler ya da merak edenler için mutlaka yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

Çok geleneksel bir cevap ama çok çalışmanız lazım.İstediğiniz sektöre, alana veya girişime bakın; çok çalışmadan başarının geldiği görülmemiştir. Kısa vadeli kazançlar veya başarıları baz almadan koyulan hedefe yürümek, hatta bu hedefleri geliştirerek yarının dünyasına bugünden adım atmak gerekir. Startuplarla ilgili genel düşünce; kendi ofisim olsun, evden çalışayım ya da saat 12:00‘de kalkayım, patron benim sonuçta. 

   Bu çok yanlış ve uzun vadedesizi yanılgıya uğratacak bir düşünce. Yoksa yukarıda bahsettiğim kapanan şirketlerden bir tanesi de sizinki olur. Başarısızlıktan korkmadan, başarısızlığın önüne geçecek plan ve verimlilikte hareket etmeniz gerekir.Girişiminizin içeriğinden ziyade önce kendinizi tanımanız lazım. İnsana en iyi eleştiriyi yine kendisi yapar fakat bunu yapabilme cesaretinde olmak, bu fırsatı kendinize vermek gerekir..
    Bugün değilse de yarın bir yatırımcı veya kurumsal şirketle aynı masada olacaksınız. Yatırımcı parasını sizin fikrinize değil size yatırıyor. Bu yüzden kendinizi doğru anlatmak,fikrinizi süslemekten daha mühim diyebiliriz. O yüzden fikrinizi pazarlamadan önce kendinizi  pazarlamanız lazım. Özgüvenli ve ukalalık arasındaki ince çizginin farkında olarak net ve tutarlı olun. Çok dinleyin, karşınızdaki insanların fikirlerine önem verin ama kendi vizyonunuzdan ve misyonunuzdan asla taviz vermeyin. Tabii bu görüşmelerde not almak ve karşı tarafı doğru analiz etmek de bir o kadar önemli.

   Önce bir problemi açığa çıkartmanız lazım. Sonra o problemi çözecek olan çözümü, çözümü uygulayacağınız ürünü ve o ürünü pazara sokmak için gerekenleri bulmanız lazım. Çözümü buldum, ürünü kurguladım hadi pazara çıkayım, cebimdeki parayı yatırayım diye bir düşüncede olmayın. Her şeyden önce fizibilitenizi, business planınızı, projeksiyonlarınızı hazırlayın sonra da bir bakın bu fikir bana para kazandırabilir mi diye süzgeçten geçirin. Eğer kazanıdırıyorsa hemen harekete geçmek için zaman kaybetmeyin.

   En önemli unsurlardan biri de Network. Ağınızı geliştirin, her gün farklı insanlarla iletişim halinde olun. Kimin nasıl ve ne zaman işinize yaracağınızı bilemezsiniz. Fırsatları kovalayın ama her fırsat sizin beklentinizi karşılamayabilir o yüzden hevesli ama bir o kadar da temkinli olmanız gerek. Ayrıca, mutlaka sözleşmelerde güçlü olun! İyi bir avukat yarınınızı kurtarabilir.

5-Startup kurmayı planlayan genç girişimcilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

   Aslında bir önceki soruda tavsiyelerde bulunmuştum ama kısaca birkaç konuya da değinmek gerek. Durmayın, koşun! Dolaşın, özgüvenli olun ve yeni insanlarla tanışın. Hayal kurun ve hayallerinizdeki o insana ulaşabilmek için çok çalışın. Sosyalliğiniz ve insan ilişkileriniz özellikle genç yaşta en büyük değeriniz. 

   Startup süreci kan, ter ve gözyaşı dediğimiz bir süreçtir, bu süreci göze almıyorsanız kalkışmayın. Yeri geldiğinde hayal kırıklığı, yeri geldiğinde sorun çözme kabiliyeti gerektiren fakat doğru adımları attığınızda bir o kadar da yarının iş fırsatlarını
size sunan bir yolculukta olduğunuzu unutmayın. Hepinize bu yolda sabır, başarı ve bol kazanç diliyorum.