STARTUPLAR NEDEN BAŞARISIZ OLUYOR?20 MADDEDE STARTUP YANLIŞLARI

Startuplar Neden Başarısız Olur?Eksikler Nelerdir?

   Sayfamızın bu bölümünde Startupların neden başarısız olduğunu yapmış olduğumuz çeviriler ile sizlerle paylaşamayı umuyoruz 😊

   Ürün pazarına uyum eksikliğinden takım arası uyumsuzluğa kadar , 101 startupın hatalarını analiz edip en yaygın 20 hatayı sizlerle inceleyeceğiz.

   Yeni başlayanlar, şirketler, yatırımcılar, ekonomik kalkınma milletvekilleri, akademisyenler ve gazeteciler, şu soru hakkında fikir edinmek istedi:

STARTUPLAR NEDEN BAŞARISIZ OLUYOR ?

   Bu soruya cevap verip veremeceğimizi görmek için başarısız olup kapanan startuplara CB Insıght üzerinden ulaşıyoruz.101 başarısızlık hikayesinin her birini inceledikten sonra , bir girişimin başarısız olmasının nadiren bir nedeni olduğu çıkarımını yaptık.Ancak , bu hikayelerde bir örüntü olduğunu fark ettik.

   Birçok girişim, başarısızlıkları için birden fazla neden sunduğundan, en önemli 20 nedeni vurgulayan grafiğin% 100’e kadar eklenmediğini (çok aştığını) göreceksiniz.

startup-yanlis-yapilan-unsurlar
pivot-basarisizlik

20-PİVOT BAŞARISIZLIĞI

   Kötü bir üründen , hızlı bir kiradan ya da kötü bir karardan yeterince hızlı bir şekilde dönmemek , startupların başarısızlığının %7 oranında nedeni olarak belirlenmiştir.Kötü bir fikirle yaşamak veya ona bağlı kalmak ,kaynakları ve parayı tüketmekle kalmayıp , çalışanların ilerleme eksikliği nedeniyle hayal kırıklığına uğramasına ve motivasyonlarını kaybetmesine neden olabilir.

   Imercive ,pivot başarısızlığı nedeniye ortaya çıkmış bir teknoloji startupı örneğidir. Bu girişim 2009 yılında kişilerin anlık mesajlaşmalarla yerel restoranlardan sipariş verebilmesini hayata geçirmek amacıyla kurulmuştur.

   Bu konseptin işlevini hayata geçirmenin çok zor ve maliyetli olmasının kanıtlanmasının ardından ,kurucu Keith Nowak daha büyük düşünmeye başladı.Anlık mesajlaşma, insanların sadece restoranlardan ziyade tüm işletmelerle etkileşimi için kullanılabilir ve karşılığında bu işletmelerin müşterileriyle daha iyi etkileşim kurmasına yardımcı olabilirdi.

   Ancak Nowak bu yeni ,daha büyük fırsatı , tanıdığı zaman Imercive bütçesinin çoğunu çoktan harcamıştı.Sonuç olarak bunun için gösterilecek herhangi bir sonuç veya yeni vizyonun çekişme sağlayabileceğine dair herhangi bir kanıt olmadan , şirketin kapanması gerekiyordu.

    Keith Nowak , şirketin kapanmasının ardından  söyledikleri şöyledir :

   “İşe yaramayacağını bildiğimiz ve işe yaramayacağına inandığımız ancak agresif bir şekilde takip edilemediğine inandığımız bir strateji arasında yarı-ortada yakalandık.Burası hem profesyonel hem de kişisel olarak çok zorlu bir yerdi.Yeni stratejimizden sonra düzgün bir şekilde ilerleyememekten son derece hayal kırıklığına uğradık ve anlamlı ilerleme olmadan geçen her gün ilk şirketimin başarısızlığına bir adım daha yaklaştık.Sahip olduğumuz her şeyi bu aşamadan geçirmemize rağmen , asla pivottan geçemedik.”

 

tukenmislik

19-TÜKENMİŞLİK

   İş – hayat dengesi , startup kurucularının her zaman karşılaştıkları bir şey değildir bundan dolayı tükenmişlik yaşama riskleri oldukça yüksektir.Tükenmişliğin startupların başarısız olmasındaki etkisi %8 olarak belirlenmiştir.

   Gereksiz yerlerde kayıpları en aza indirebilme ve çıkmaz bir nokta gördüğümüzde çabalarımızı yeniden yönlendirebilme yeteneği , sorumlulukların paylaşılabilmesi için sağlam ,çeşitli ve tahrikli bir ekibe sahip olmak gibi , tükenmişliğe karşı direnmek ve önlemek için önemli görülmüştür.

18-NETWORK EKSİKLİĞİ

   Genelde startup girişimcilerinin , onların yatırımcı ve bağlantılarının network alanındaki eksikliği konusunda sık sık yakındığını duyarız , bu nedenle başarısızlığın nedenlerinden birinin kendi ağlarını düzgün kullanmadığını söyleyen girişimciler olduğunu duymak şaşkınlık verici.

   KIKO’nun da söylediği gibi ;

   “Yatırımcılarınızı dahil edin. Yatırımcılarınız size yardımcı olmaya hazır.Onları en baştan dahil edin ve yardım istemekten korkmayın.Sanırım her şeyi kendimiz yapmaya(ve bilmeye) , belki de iş dünyasında yeni olmanın güvensizliğinden kaçmaya çalışırken hata yaptık.Bu bir hata.”

17-HUKUKİ YAPTIRIMLAR

   Bazen bir startup basit bir fikir ile gelişir ve kapanmasına sebep olabilecek hukuki bir karmaşıklık dünyası içine girer.

   Örneğin ; Decide.com 2011 yılında insanların belirli tüketim mallarının fiyatlarının ne zaman değişeceğini tahmin etmelerine yardımcı olan bir araç olarak piyasaya sürüldü.Target ve Best Buy gibi büyük perakendecilerin ürünleri için listelenen fiyatların yanı sıra ,Decide.com ,Amazon’daki bir ürünün fiyatını da içeriyordu.Şirket kapandıktan sonra da yazdığı gibi , Amazon bundan memnun değildi :

   “Onlardan bize uyumlu olmadığımızı bildiren bir bildirim aldık ve kaldırmadıkça bağlı kuruluş hesabımızı askıya alacaklardı.Çok para kazanmıyorduk , ancak bu hesap muhtemel gelirimizin %80inden fazlasını temsil ediyordu.”

16-YATIRIMCI BULAMAMAK

   Nakit tükenmesinin daha yaygın nedenine bağlı olarak , bazı startup kurucuları , ya başlangıç aşamasında ya da hiçbir zaman yatırımcı ilgisinin olmadığını açıkça belirtti.Bazen de startuplar ihtiyaç duydukları maddiyatı finanse edemezler çünkü rakiplerinden biri erkenci davranmıştır.

   Örneğin 2016 yılında GM’ye satmak zorunda kalmadan önce sürüş paylaşımı ve B2B teslimat hizmeti için 35 milyon dolardan fazla para kazanan Sidecar bu konunun en belirgin örneklerinden.

  “Kısacası , operasyonları kapatıp satmak zorunda kaldık.Tarihte diğerlerinden daha fazla sermaye toplayan ve rekabete aykırı davranışlarıyla ünlü olan Uber’e karşı rekabet edemedik.Sidecar’ın mirası , Uberi yeniledik , ancak piyasayı hala kazanamadık.Başarısız olduk çünkü Uber ne pahasına olursa olsun kazanmak istiyor ve bunu yapmak için neredeyse sınırsız sermayaye sahipler.”

 

yanlis-konu-secimi

15-YANLIŞ KONUM SEÇİMİ

   Konum seçimi birkaç farklı alanda startuplar için sorun yaratabiliyor.Bunlardan ilki startup konsepti ile lokasyonun uyumlu olması ihtiyacı.

   Konuma duyarlı mesajlaşma servisi olan Meetro’nun da yazdığı gibi :

   “Ürünümüzü piyasaya sürdük ve Chicago’daki tüm arkadaşlarımız ile tanıştık.İşler çok güzel gidiyordu.Yakında yüzleşeceğimiz  problem , Chicagoda bulunan yüzlerce aktif kullanıcının olması Milwaukee,100 milden daha az uzakta, New York ve San Francisco’da bulunan iki aktif kullanıcıya sahip olacağınız anlamına gelmediğiydi . Yazılım ve konsept fiziksel sınırının ötesine geçmiyordu.”

  Diğer bir problem ise , lokasyonun uzak ekiplerin başarısızlığında rol oynamasıdır.Bu sebeple ekibiniz uzaktan çalışıyorsa , etkili iletişim yöntemleri bulduğunuzdan emin olun , aksi takdirde ekip çalışması ve planlama eksikliği başarısızlığa neden olabilir.

14-YETERSİZ TUTKU

   Dış dünyada birçok iyi fikir olmasına rağmen , startup kurup başarısız olmuş kurucuların %9’u, bir fikrin ne kadar iyi olursa olsun bir alan için duyulan tutkunun ve bilgi birikiminin az olmasını startupların başarısızlık nedenleri arasında önemli bir sebep olarak görüyor.

   2013 yılında isteğe bağlı çerez dağıtım hizmeti için 670.000 dolar toplayan Doughbies , kurucularının ve ekibinin ilgisinin olmaması nedeniyle başarısız oldu.Şirket , kapatıldığı sırada %36 brüt kar marjı ve %12 net kar ile iyi performans göstermişti.CEO Daniel Conway’in de söylediği gibi , sorun hızlı bir büyüme ya da işi yürütmek için yeterince ilginin olmamasıydı.

“   Sonuç olarak kapattık çünkü ekibimiz yeni bir şeye geçmeye hazır.”

eksen-kaymasi

13-EKSEN KAYMASI

    Burnbn’den İnstagram’a veya ThePointten Groupon’a gibi eksenler olağanüstü şekilde iyi gidebilir.Veya sizi yanlış yerden başlatabilirler.

   Flowtab’ın kapanmasının ardından yaptığı açıklama gibi :

   “Eksen oluşturmak hatrına eksen oluşturmak anlamsızdır.İş modelinde değişikliklerin yapıldığı , hipotezlerin test edildiği ve sonuçların ölçüldüğü hesaplanmış bir ilişki olmalıdır.Aksi takdirde hiçbir şey öğrenemezsiniz.”

takım-yatırımcı-uyumsuzlugu

12-TAKIM/YATIRIMCI UYUMSUZLUĞU

   Bir kurucu ile anlaşmazlık , başarısız olan startuplar için ölümcül bir konuydu.Ancak terslik sadece kurucu ekiple sınırlı değildir ve bir yatırımcı ile işler kötüye gittiğinde işler çirkinleşebilir.

   Hepsi anonimlik isteyen eski çalışanlara göre , Khosla Ventures , Pellion’un niş bir pazara hizmet etmek için yeterli para kazanabileceğine dair güvenini kaybetti.Lityum metal teknolojisi dronlar gibi ürünler için çalıştı , ancak pil dünyasındaki büyül para otomotiv sektöründeydi.Yatırımcılar , elektrikli araçlar için pili geliştirmek için gereken parayı batırmak istemiyorlardı.”

   Mart 2019 da Khosla şirketin kapanması gerektiğine karar verdi ve Pellion’un adını çevrimiçi firma portföyünden kaldırdı.

odak-noktası-kaybı

11-ODAK NOKTASI KAYBI

   Dikkat dağıtan projelere , kişisel sorunlara veya genel anlamda odak kaybına uğramak , hikayelerin %13’ünde başarısızlığa neden olduğu belirlendi.

   E-ticaret startupı olarak kurulan DoneByNone , odak eksikliğinden ve bunun sonucunda müşteri deneyimin oluşan etkiye şöyle değinmiştir :

   “İşte uzun bir hikaye ; biz küçük bir startupız ve tahmin edebileceğiniz gibi, küçük e-ticaret perakendecileri için hayat oldukça zorlaşıyordu -ve cehenneme gittik ve umarım oradan geri dönüyoruz.Çözülmesi gereken diğer şeylere odaklanırken , gözlerimizi sizden ve sorunlarınızdan ayırdık.”

urun-zamanlama-hatasi

10-ÜRÜN ZAMANLAMA HATASI

   Ürün piyasaya çok erken sürülürse , kullanıcılar yeterince iyi olmadığını yazabilir ve ilk izlenimleriniz olumsuzsa ürünleri geri toplamak zor olabilir.Diğer taraftan ürünün piyasaya geç sürülmesi pazardaki fırsat penceresinin kaçırılmasına sebep olabilir.

   Caldexa çalışanları bu konuda şunu söyledi ;

   “Müşterilerimizin hareket edebileceğinden daha hızlı hareket ettik.Onlar için gerçekten hazır olmayan bir teknolojiyle hareket ettik-yani 64 bit istediklerinde 32 bit.İşletim sistemi ortamı hala etken hareket ettik.-Çok erken kaldık.”

9-MÜŞTERİLERİ UMURSAMAMAK

   Müşterilerin umursanmaması denenmiş bir yoldur ve başarısızlık ile sonuçlanmıştır.Tünel vizyonu ve geri bildirim toplamamak , çoğu teknoloji şirketi için ölümcül kusurlardır.

   Örnek olarak Votertide şunu söyledi ,

   “Müşterilerle konuşmak için yeterince zaman harcamadık ve harika olduğunu düşündüğüm özellikleri kullanıma sunuyorduk , ancak müşterilerden yeterince girdi toplamadık.Çok geç olana kadar bunu fark etmedik.İşinizin iyi olduğunu düşünmek için kandırmak kolaydır.Müşterilerinize dikkat etmeli ve onların ihtiyaçlarına adapte olmalısınız.”

pazarlama-eksikligi

8-PAZARLAMA EKSİKLİĞİ

   Hedef kitlenizi tanımak ve onların dikkatlerini nasıl çekeceğini anlamak ardından da bu kitleyi önce potansiyel daha sonra da müşteriye nasıl dönüştüreceğinizi bilmek , başarılı bir işletmenin en önemli becerilerinden biridir.Ancak , pazarlanamama , özellikle ürünü kodlamayı veya oluşturmayı seven ancak ürünü tanıtmak fikrinden hoşlanmayan kurucular arasında yaygın bir başarısızlıktır.

   Overto örneğine bakacak olursak ;

   İnternet servisi sunan bir işletmenin yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgisini onun kullanıcı sayısı belirler.İlk dönemlerde sayılar sistematik olarak büyüyordu.Daha sonrasında zahmetsizce ulaşabileceğimiz tavan noktasına ulaştık.Artık pazarlama yapma zamanıydı.Ne yazık ki hiçbirimiz bu konuda bilgi sahibi değildik.Daha da kötüsü , kimse bu boşluğu doldurmak için yeterli zamana sahip değildi.Yukarıda bahsedilen problemlerle uğraşırsak bu başka bir durdurucu olurdu.”

is-modeli-olmayan-urun

7-İŞ MODELİ OLMAYAN ÜRÜN

   Başarısız olmuş çoğu kurucu iş planının çok önemli olduğu konusunda hemfikir.Tek bir kanala bağlı kalmak ya da ölçeğinde para kazanmanın yollarını bulmakta başarısız olmak , yatırımcılarda tereddüte yol açarken , kurucular açısından da kazanılanın sermayeleştimesini engelliyor.

   Örnek olarak Tutorspree şunları söyledi ;

   “Tutorspree ile çok fazla şeye ulaşmamıza rağmen , ölçeklenebilir bir iş yaratma konusunda başarısız olduk.Tutorspree ölçeklenmedi çünkü tek bir kanala bağımlıydık ve bu kanal radikal olarak ve aniden yön değiştirdi.SEO başlangıçtan beri modelimize dahil olmuştu ve biz geliştikçe ve büyüdükçe daha da önemli bir hal alıyordu.İlk günlerimizde ve Y Birleştiricisi sırasında , satın alma için harcayacak paramız yoktu.SEO ücretsizdi ve bu yüzden ona odaklandık ve iyiydik.”

kullanıcı-dostu-olamamak

6-KULLANICI DOSTU OLAMAMAK

   Bir kullanıcının isteklerini , bilinçli ya da bilinçsiz olarak , görmezden gelmek kötü sonuçlar doğurabilir.

  GameLayers’ın ürün kullanıcı arayüzüne yazdıkları ,

   “Nihayetinde PMOG’un hevesli kitlesel benimsemeyi sağlamak için çok fazla temel oyun zorunluluğundan yoksun olduğuna inanıyorum.”Eğlenceli web ek açıklamalarının izini bırakma” kavramı , insanların büyük bir kısmının ele geçirmesi için çok abartılıydı.Geriye dönüp baktığımda , etkileşimin ilk birkaç dakikasında güverteleri temizlememiz ,gururumuzu yutmamız ve eğlenmesi daha kolay bir şey yapmamız gerektiğine inanıyorum.”

5-FİYATLANDIRMA SORUNLARI

   Fiyatlandırma startup başarısı söz konusu olduğunda karanlık bir sanattır.Başarısızlık öncesi startuplar , bir ürünü sonunda maliyetleri karşılayacak kadar yüksek , ancak müşterileri getirecek kadar düşük fiyatlandırmanın zorluğunu vurgular.

   Delight Io bu mücadeleyi birçok farklı şekilde gördü ;

   “Bizim en pahalı aylık planımız 300$dı.Titreyen müşteriler asla fiyattan şikayet etmediler.Onların beklentilerini karşılamadık.Başlangıçta kayıt kredisi sayısına göre fiyatlandırdık.Müşterilerimizin kayıtlarının uzunluğu üzerinde hiçbir kontrolü olmadığı için , çoğu krediyi kullanma konusunda çok temkinliydi.Birikmiş kayıt süresine dayanan planlar bizim için çok daha mantıklı ve gösterilen abonelik sayısı.”

rakiplere-yenilmek

4-RAKİPLERE YENİLMEK

   Startupların rakiplerini fazla dikkate almaması gerektiği söylenmesine rağmen , bir fikir bulunduğunda ya da piyasaya sürüldüğünde , çok sayıda katılımcı mevcut olabilir.Rekabete çok takıntılı olmak sağlıklı olmasada , rakipleri görmezden gelmek de startupların başarısızlığının %19 oranında sebebi olarak görülüyor.

   Örnek olarak , çocuk giyim dağıtım hizmeti sunan Mac&Mia , Stitch Fix gibi son derece başarılı şirketlerde rekabet ederek zor bir noktada bulundu ve 2018 lansmanından sadece bir yıl sonra kapandı :

   “Mac& Mia , 2018 yılında çocuk giyim hizmetini başlatan yukarıda belirtilen Stitch Fix de dahil olmak üzere , çocukların teslimat kutusu alanında bir dizi rakiple karşılaştı.Stitch Fix , 2017 yılında halka açıldı ve yaklaşık 2.7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti.En az 20 yeni startup , çocuk kıyafetleri için benzer teslimat hizmetleri başlattı.”

yanlis-takim-ile-çalismak

3-YANLIŞ TAKIM İLE ÇALIŞMAK

   Farklı beceri setlerine sahip farklı bir ekip genellikle bir şirketin başarısı için kritik öneme sahiptir.Başarısız olan startupların kapandıktan sonra genellikle”Keşke en başından beri CtO olsaydı “ ya da girişimin “ şeylerin iş yönünü seven bir kurucu olmasını diledi”.

   Standout Jobs takımı startuplarının başarısızlığının ardından şunu söyledi :

   “Kurucu ekip tek başına bir MVP inşa edemedi.O bir hataydı.Kurucu ekip kendi başına ürün çıkaramazsa (veya serbest çalışanlardan az miktarda harici yardım alarak) bir başlangıç kurmamalıdır.Öncelikli olarak nakit ile özkaynaklarla telafi edilecek ek kurucular getirebilirdik , ama yapmadık.”

nakit-yetersizligi

2-NAKİT YETERSİZLİĞİ

   Para ve zaman sınırlıdır , bu yüzden mantıklı bir şekilde bölüştürülmelidirler. Paranızı nasıl harcamanız gerektiği konusu sıkça sorulan bir muammadır ve start-up başarısızlığın büyük ölçüde sebebidir(%29).

   Avrupa bütçe havayolu şirketi Wow Air de benzer bir kaderi paylaştı.

   Başkan Skuli Mogensen çalışanlarına şunları iletti ;

   “Zamanımız doldu ve maalesef şirket için fon sağlayamadık.Daha önce harekete geçmediğim için kendimi asla affedemeyeceğim.”

pazar-ihtiyacinin-olmamasi

1-PAZAR İHTİYACININ OLMAMASI

   Pazar ihtiyacına hizmet edenlerden ziyade, çözülmesi ilginç sorunların üstüne gitmek , vakaların %42’sinde not edilen 1 numaralı başarısızlık nedeni olarak belirlenmiş.

   Patient Communicator (Hasta İletişimcisi)’ın da söylediği gibi :

   “Aslında , hiç müşterimiz olmadığını fark ettim , çünkü hiç kimse sunduğumuz modele gerçekten ilgi duymadı.Doktorlar verimli bir ofis değil , daha fazla hasta istiyorlar.”

   Kolos , yapılan hata konusunda oldukça açıktı :

   “Kolos ile birçok şeyi doğru yaptık , ama işe yaramadı çünkü her girişimin öncelikle odaklanması gereken en önemli yönü göz ardı ettik : doğru ürün.”