STARTUP HAKKINDA GENEL BİLGİ

startup-nedir?

STARTUP NEDİR?

   Hemen hemen hepimizin aşina olduğu, zaman zaman duyduğu ve gitgide popülerleşen ancak tam olarak Türkçe bir karşılığı bulunmayan o gizemli sözcüğe yani “Startup” daha yakından bakıp bununla da yetinmeyip onun hakkında bir şeyler öğrenmek ister misiniz ? Nedir bu startup , olayı nedir diye merak edenlerin yarasına merhem gibi gelecek bu köşeyi sizler için büyük bir zevkle hazırladık.

   TANIMLARI NELERDİR?

  Öyle bir kelime düşünün ki bazı öznel tanımları mevcut olmasına rağmen tam anlamıyla dilimizdeki hiçbir söz öbeği startup kelimesini karşılamıyor gibi . Mesela

-sıfır noktasından işe başlayan bir şirket
-başlangıç
-girişim
-yeni girişim

gibi Türkçe uyarlamalar kullanılabiliyor ancak tam olarak “Startup”eşittir “girişim” demek ne kadar doğru olur orası tartışılabilir.
Yine de tanımlamaya çalışırsak naçizane olarak “ temel odak noktası hızlı büyüme olan ve bu amaca yönelik olarak tasarlanmış ,büyük kitlelere hitap eden ve bu kitlelere daha iyi hizmet sunabilmek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına teknolojiyi kullanan ve bu yolda sürekli gelişmeye odaklanmış fikirler ışığında doğan girişimler” Startup ifadesinin en temiz tanımıdır.

   STARTUPIN TARİHİ VE İLK STARTUP ÖRNEKLERİ

  Startup furyası Amerika’dan doğmuş bir akım olarak biliniyor. Belki de startupların ilki diyebileceğimiz , çok başarılı bir startup örneği olan Apple üzerinde durulabilir . Apple’ın hikayesi şöyle ki ; bir evin garajında kısıtlı imkanların Steve Jobs and Steve Wozniak isimli iki yazılımcı arkadaş tarafından , dünyanın en önemli ve prestijli markası haline getirilmesi.Bu hikaye imkanların kısıtlı ve bütçenin çok da yeterli olmaması ancak sonuç olarak başarıya ulaşması bakımından birçok startup için idol niteliğindedir.

  İlerleyen zamanlarda internetin yaygınlaşması ve teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte risk alan ve kendi startup fikrini oluşturan birçok genç girişimci bugün kendi isimleriyle birlikte startuplarının adını da tarihe yazdırdı. Diğer bir örnek olarak Google , 1998 yılında bir deney olarak kurulan ve sonrasında potansiyel gücü fark edilerek hizmete sunulan Google bugün hala zirvedeki yerini koruyor.