NEUROBİL SORU CEVAP

NEUROBIL STARTUP-OĞUZHAN ÖZCAN

neurobil

   Bu yazımızda “Neurobil, EEG sinyallerini baz alarak geliştirilen, Eğitim ve Sağlık alanları için uçtan uca beyin ile teknolojinin konuştuğu cihazlar tasarlar.” misyonu ile birlikte hayatımıza giren ve alanında çok başarılı olan startup  ile keyifli bir soru cevap gerçekleştirdik.Neurobil’in Co-Founder’ı olan Oğuzhan ÖZCAN‘ın değerli fikirlerini sizler için derledik.Siteye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-Startup sizin için nedir, nasıl tanımlarsınız?

   Startup bizim için belirsizliğe adım atmak bir nevi karanlıkta ışığıa doğru gitmek olarak adlandırabiliriz,bu süreçte ışığı bulmak için bazen oda değiştirmek (projeyi pivot etmek) çoğunlukla de sabretmek (karanlıkta durabilmeye dayanıklı olmak) gerekir.

2-Bir şirket ya da kurumda çalışmak yerine startup kurma fikrinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

   Bir kurum size belirli bir pozisyon ve kimlik kazandırır,biz erken yaşlardan itibaren bu tanımlanan kimlikleri ve sınırlandırmaları sorgulayan insanlar arasında olmuştuk,hayalleri gerçekleştirmenin yolu vakti yönetmekle ve süreci yönetmekle başlar,tabi ki finansal yönden sabit gelirdeki gibi net bir tablo olmayacaktır ilk süreçte.

3-Startup kurma süreci içinde sizi en çok zorlayan etken ya da etkenler nelerdi?

   Bu süreçte doğru ve odak ekip arkadaşı bulma konusunda problemler yaşadık,yazılımcıyı tutmak ve dürüstünü bulmak bir iş yapmaktan daha zor olabiliyor,Yazılımcılarının %80 inin iş ahlakını halen sorguluyorum ancak sabretmek bu işin kilit noktası olması sebebiyle çalıştıktan sonra her şey yoluna girecektir.

4-Startup kurmayı düşünenler ya da merak edenler için mutlaka yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

   Startup kurması gerekenler dışarıdan büyülü duran bu sürecin gerçekte nasıl olduğunu anlatmak isterim bir süre başka iş yapmıyorsa parasız gezmeyi göze almak ve bir süre kendini finanse edebilecek ek gelir vs imkanlarının olması gerektiğini söyleyebilirim,her yatırımcıya atlamamaları gerektiği de bir gerçek.

5-Startup kurmayı planlayan genç girişimcilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

   Startup kurmak bir şirket kurmaktan birkaç noktada ayrışsa da temelinde ticari bir işletme mantığı ile işlemektedir dolayısıyla bu süreçlere hakim olmayan insanlar ortaya bir yazılım bir proje çıkarsa da ürünleştirip doğru pazara doğru kullanıcıya satma konularında problem yaşayabiliyorlar,dışarıda iş yapan startup olup iş yapabiliyor ama bu işleti anlamayanların işi 3-4 kat daha zor.