ILAO STARTUP SORU CEVAP

ılao-startup

ILAO STARTUP-MURAT YİĞEN ve BARIŞ ŞEN

   Bu yazımızda “Ilao yeni başlayanlar için bir teknoloji ve tasarım ortağıdır! Yeni bir şirkete güvenilir bir ortak olarak mümkün olan her şekilde çözümler sunuyoruz! ” misyonu ile birlikte hayatımıza giren ve alanında çok başarılı olan  startup  ile keyifli bir soru cevap gerçekleştirdik.Siteye  buraya
 tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-Startup sizin için nedir, nasıl tanımlarsınız?

   Startupların birçok tanımı var. Farklı insanlardan farklı tanımlar duyabilirsiniz. Ancak benim için startup teknolojik bir iş fikrini sıfırdan alıp kar elde eden bir şirket haline getirmektir diyebilirim.

2-Bir şirket ya da kurumda çalışmak yerine startup kurma fikrinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

   Startup kurmak, kişide ve takımda çok fazla esneklik gerektiriyor. Bir şirkette aynı işi, o işin gerektirdiği görevleri yıllarca yapmaya kıyasla, startuplarda sorumlu olduğunuz iş çok sık değişebilmekte. Bu da sizi birçok alanda yetkinliğinizi geliştirmeye itiyor. Bunu bir avantaj olarak sayabiliriz. Diğer ekleyebileceğimiz şey ise, startupların, şirket ortamına kıyasla daha samimi bir ortam barındırması olabilir.

3-Startup kurma süreci içinde sizi en çok zorlayan etken ya da etkenler nelerdi?

   Finansal hesaplamalar, finansal süreçlerin yürütülmesi , muhasebe işleri benim için sıkıcı olduğu için zorluyor. Zaten genel olarak çok içinde olmadığınız alan sizi zorlar. Benim için de buydu. Ama farklı kişiler için farklı zorluklar olacaktır. Mesela HR alanını sevmeyen biri için ilk çalışanı almak veya kovmak zorlayıcı olabilir.

4-Startup kurmayı düşünenler ya da merak edenler için mutlaka yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

   Eğer bir fikirleri var ise ve bunu yapmak istiyorlarsa önce fikirle ilgili araştırma yapsınlar. Her fikir veya bulduğumuz çözüm insanların ilgisini çekecek ve kullanmalarını sağlayacak yol olmayabilir. Mutlaka potansiyel müşterileri ile problem üzerinde konuşsunlar, şu an insanların ne yaptığını iyi analiz edip çözümlerini yani fikirlerini ona göre adapte etsinler. Kısacası bir fikir akıllarına gelir gelmez yapmaya kalkışmasınlar derim.

5-Startup kurmayı planlayan genç girişimcilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

   Bunun uzun bir yolculuk olduğunu ve çok emek istediğini unutmamaları gerekiyor. Yorucu bir süreç ve bu süreçte çeşitli desteklere ihtiyaç duyacaklar. En başta güzel bir ekip kurmak, bu ekip ile kararlı bir yapıda ilerlemek, ekibin kendi içerisinde güzel bir harmoni oluşturması, hatta ilk fikir tutmazsa başka proje ile işe devam etmesi ekibiniz için çok önemli. Fikirler değişir ancak bu fikirleri hayata geçirebilecek yetkinlikte bir ekibiniz yoksa en iyi fikri bile bulsanız çok ilerleyemiyorsunuz.

   Çeşitli programlar oluyor, ön kuluçka, kuluçka programları. Bunlara katılıp eğitimlerini alsınlar çünkü startup demek şirketin tüm alanlarına az insanın hakim olması demek. Hukuktan insan kaynaklarına, finanstan satışa her alanda uzman olmak ise zor. Bu nedenle eğitimler, kendilerini bu tür alanlarda geliştirmeleri için önemli.