Endüstri 4.0 Nedir

Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri’nin Gelişimi

endustri-4.0

   Son dönemde internette, özellikle internet, yapay zeka gibi konular ile ilgilenen ya da makineleşmiş üretim konusunda önemli olan firmaların sosyal medyalarında, şirket politikalarında ve bilboard reklamlarında karşımıza sık sık çıkan Endüstri 4.0 terimi hakkında sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Endüstri 4.0 veya “Dördüncü Endüstriyel Devrim” konusuna girmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmek için Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0’a bakmak gerekiyor.Endüstri 1.0 veya ilk sanayi
devrimi ile 
su ve buhar gücü ile
mekanizasyon, ortaya çıkarken Endüstri 2.0 ile elektrikle
çalışan seri üretim ve montaj hatlarıEndüstri
3.0
 ile
de
 bilgisayarlaşma ve otomasyon. Şimdilerde gündemi
sıkça meşgul eden Endüstri 4.0 ile de 
akıllı
fabrikalar ve siber-fiziksel sistemler, yapay zekalar ortaya çıkmaktadır.

 

endustri-4.0-1

Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı?

    2013 yılında Alman hükümeti önderliğinde imalat sektöründe yüksek teknoloji stratejilerini paylaşmıştı. Sonrasında Ocak 2015’de yapılan Davos zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Dünya Ekonomik Forumu‘nda Endüstri 4.0 ile ilgili bilgileri ve “Sanal ortam ve üretimde teknoloji kullanımı” konusunda önemli bilgileri paylaşmıştı.

   Bu açıklamaların üzerine Alman hükümeti aynı yıl, akademi, işletme ve devlet araştırmalarında yeni sanayi devrimini teşvik etmek amaçlı 200 milyon euro yatırım yapmıştır.

   Devam eden süreçte Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Endüstri 4.0 ile ilgili olarak üreticiler, tedarikçiler, teknoloji firmaları gibi alanların entegresi için Akıllı Üretim Liderlik Koalisyonu (SMLC) kuruldu.

endustri-4.0-2

Endüstri 4.0 ile Bizleri Neler Bekliyor!

   Endüstri 4.0 ile bizleri üretim ve fabrikasyon aşamasında teknolojik entegrasyon ve yapay zeka bekliyor. Peki bu neyi ifade ediyor?

   Siber-fiziksel sistemler, dijital fiziksel varlıklar, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), veri analizi, makine üretimi ve yapay zeka bizleri bekleyen gerçekler. Yani kısaca üretim aşamasında bizleri tamamen makineleşme ve teknoloji bekliyor.

   Konuyu kavrayabilmek açısından çok basit bir örnek verelim. Tıp sektöründe, bir hastayı tedavi etmek için doktora gidildiğinde sizi doktorun değil, bir yapay zekanın tedavi ettiğini düşünün. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi bir küveze giriyorsunuz, yapay zeka teşhisinizi koyuyor ve tedavinizi uyguluyor. Kanserli hücrenin çok kısa bir sürede yara olmadan ortadan kaldırıldığını düşünün. İşte tam olarak bu durum her şeyi ifade ediyor.

Endüstri 4.0 Ne Zaman Faaliyete Geçecek?

   Yeni sanayi devrimi ile birlikte akıllara gelen en büyük soru ne zaman karşımıza çıkacak oluyor. Yani Endüstri 4.0 ne zaman karşımıza çıkacak ve tam olarak faaliyete geçecek?

   Bu konuda uzmanların net bir fikri bulunmuyor. Özellikle entegre aşamasının çok uzun bir süreç alacağı düşünülüyor.