EGİRİŞİM OFİSİ SORU CEVAP

egirisim-ofisi

EGİRİŞİM OFİSİ STARTUP-ÖMER VURAL

   Bu yazımızda “Sadece başarılı egirişimleri ve başarılı girişimcileri anlatmak için değil, tüm egirişim ekosistemi için platform; egirisimofisi.com” sloganıyla birlikte hayatımıza giren ve alanında çok başarılı olan startup ile keyifli bir soru cevap gerçekleştirdik.Siteye  tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-Startup sizin için nedir, nasıl tanımlarsınız?

   Start-up, bir  iş fikri olup sınırlı seryamesi olan ve yeterince sermayesi olmayan, tek başına veya bir ekip olan insanların belli bir bilgi tecrübe veya teknik becerisi ile genelde amatörce veya belirli profesyonel yardımlarla sahip oldukları iş fikrini gerçekleştirerek para kazanma çabalarıdır. Bu anlamda aslında kendi gelecekleri için kısa yoldan para kazanma veya sadece bir sorunu çözmek ve fark yaratmak çabalarıdır da diyebiliriz.

2-Bir şirket ya da kurumda çalışmak yerine startup kurma fikrinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

   Girişimcilik mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir.
Bana ait olan bu sözde tarif ettiğim gibi avantajı tutarsa birine çalışmadan kendi özgürlük ve anlayışınızla para kazanma ihtimaliniz var ve bu çok değerlidir emir altında çalışmaktan.
Tek ve esas avantajı budur. Yani birine çalışmadan özgürce para kazanmak.

   Dezavantajı ise, startup sürecinde kaybedilecek enerjinizi, para ve zamanınızı başka bir işte harcayabilecekken, girişimcilik yaparak kendinizi maaşlı çalışmaktan ve bir işe girme çalışma fikrinden kafa olarak uzaklaştırıyorsunuz ki, bu belli biri noktandan sonra çok tehlikeli oluyor. Çünkü giderek asileşiyor ve inatlaşıyorsunuz girişimcilik konusunda ve bir işe girip çalışmaktan kaçmaya başlıyorsunuz. Bu da uzun vadede sana yarayacak şeyler öğrenerek veya başka bir işte çalışarak para kazanmak yerine, bu da yıllarınızı ve paranızı ve kısaca iş kariyerinizi kaybediyorsunuz demektir. Ve girişimcilikle edindiğiniz tecrübenin geçerli sayıldı bir nokta yok, yani CV nize girişimlerinizi yazmanız hiç bir olumlu anlam ifade etmiyor iş veren için. Bu anlamda girişimciliği bir referans alan bir ölçü yok iş hayatında ve size ilerde ne kadar faydalı olacağına dair hiç bir şeye sahip olamıyorsunuz gireceğiniz iş yerinde sizin bu yönünüzü kullanmak isteyen bir yönetim yoksa..

3-Startup kurma süreci içinde sizi en çok zorlayan etken ya da etkenler nelerdi?

   En başta sermaye ve ekip ve ekiple ilgili olarak girişimciliğe uygun doğru çalışacak kişiyi bulabilmek ve iş ortaklarının olmayışı. Bunların dışında temel teknik becerilerin yetersiz kalabilmesi ve pazarlama gibi operasyonel süreçleri yönetmek ve gerçekleştirmek ve tabi ki masraflar yani kendi kişisel masraflarınızı karşılamak.

   Çünkü bütün bunların hepsi aslında büyük sermayeler ve en az 10-20 kişin işi gerektiren bir şey ama siz genelde az para ve 1-2 kişi olarak yapmaya çalışıyorsunuz.

4-Startup kurmayı düşünenler ya da merak edenler için mutlaka yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

   Öncelikle projenizi elitleştirmekten kaçınmayı başarmak zorundasınız ve projenizi sırf siz yaptınız siz doğurdunuz diye çok ayrı yere koymamaya özen göstermelisiniz, yani kısaca projenizi abartmayın projenizi. En basit şekilde düşünmek zorunda ve aslında çokça eleştirmek ve aşşağılamanzı gerekiyor projenizi ki gerçekleri ve yapılacak asıl temel şeyleri görebilesiniz. Çünkü projenizi abarttıkça, projenize bakıp bakıp övünme hali ortaya çıkıyor ki bu asıl gereken çalışmayı ve temel yapılması gerekenleri göremeyişe sebep oluyor. Yapılması gereken şeyler, çok yönlü stratejik düşünmek ve projeyi en basit ve etkili yönüyle ortaya çıkarmaya çalışmaktır.

   Çünkü projenin ilk tasarlanan halinde genelde projeyi geliştiren kişi kendine hitap eder ve başkalarının gözünden görmez. Oysa bütün projelerde aslında ilk fikir değil, projenin sonraki aşamaları asıl olması gereken halidir ve eleştirilip değiştirilen projeler başarılı sonuç getirir. Facebook’u yaparken öğrenci ağı yaparak başlarsanız ve sadece buna inanırsanız bugünkü facebook olmazdı. Yani projeniz konusunda özgür oluğ projeyi iyi dallandırıp budaklandırmak konusunda özgür olmalısınız. Yani doğurduğunuz çocuğunuz steril alanda yaşatmamalısınız taşa toprağa dokunup riskler almasınız sağlamasısınız.

5-Startup kurmayı planlayan genç girişimcilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

   Bir şey hem özgün hemde sıradan olmaya özen göstermeleri ve fikirlerini çok fazla abartmamaları, çünkü etkili ve ölçekli ve gerçekten para kazandıracak bir projenin alt yapı ve gerçekleşme süreci en az 1-2 yıldır.. 1-2 yıl kaybetmeyi göze alıyorsanız o zaman ona göre çalışmak ve riskler zorundasınız.. Bu durumda, bu büyük risk olduğuna göre yapacak başka şeylerde bulmalılar, gitsin cafede çalışsınlar ama girişimlerini yapsınlar gene. Ayrıca 2-3 tane girişim olmalı eğer girişimciliği sürekli istiyorsanız. Ya da kendinize bu proje olmazsa 1 yıl içinde hemen girişimcilik kafasından kurtulup bir iş bulup çalışacağım, mesleki olarak uzmanlaşmaya çalışacağım ve bu işleri bırakacağım da diyebilmeliler kendilerine.

   “Ben sadece girişimcilikle yaşayacağım” derseniz, o zaman 18-20 saat çalışmanız gerekiyor ve 10 kişinin yapacağı işi tek başınıza yapmanız gerekiyor.

   Girişimcilikte gerçekten sürünme ihtimalinizinde olduğunu unutmamalı ve psikolojik olarak çok yıpranacağınızı, kaybedeceğiniz zamanı ve aile ve çevrenize rezil olacağınız hissini kaybetmemelisiniz. Bu sizi daha çok çalışma konusunda motive edecektir.

   Bunu zihnen kaldırmak için, çevrenizdeki insanlara ve kendinize “zaten o iş ya olursa diye baktığımız bir işti istediğime  bırakıp herşeyi bir iş bulup meslekte uzmanlaşacağım” diyebilmelisiniz.

   Yok kişilik olarak bunu diyemiyorsanız da evden ya da ofisten çıkmadan başarana kadar çalışan biri olmalısınız ve sağlam psikoloji olmalısınız.

   Özetle, girişimcilik eğer normal hayat düzeninizi bozacak şekilde bir girişimse ve bedelleri ağırsa, ve madden, zihnen ve zaman olarak çok şey kaybedeceğiniz bir şeyse yapmayın ve erteleyin ve ay çalışırken yapın bir yandan. Çünkü 10 girişimden 9 u başarısız oluyor.. Bu yüzden önce girişimciliğinizi de test edecek basit şeyler yapının, mesela önce bir beğendiğiniz projede ücretsizce çalışmak için girişimlere başvurun ve ev ofisten ücretsiz çalışın o firmalara.. Ya da Youtube kanalı kurmayı deneyin mikrofonla ses kayedin 1 video editleyin önce biraz doğru bağlantılar kurmaya çalışın ve içerikler üretmeye çalışın.. Yani ilk seferde köprüden halatla aşağı atlamadan önce 2 metreden ipsiz atlamayı deneyin. Macera aramayın. 

   Bir projeye başladıktan sonra kendindeki ve projesindeki gelişimleri her gün adım adım görmeyen ve buları geliştirmek için adım adım farklı ve yeni şeyler yapmayan, okuyup araştırmaya insanlarla bağlantılar kurmaya ve girdiği sektörü rakiplerini takip etmeyen insan başarılı olamaz.

   Tabi temel şeylerden biri bu anlamda, sahip olunan zamanı planlayıp yazarak çalışmak gerekiyor. Eğer projenize baktığınız her gün “bugünde projeyi geliştirecek yeni ve farklı şeyler yaptım” demiyorsanız, o projeyi 1 hafta sonra bırakın, çünkü siz girişimci değil, sadece kafası fikirler üreten bir tembelsiniz ve başkasına çalışmamak için, kısayoldan para kazanmak için girişimci olmaya çalışan birisiniz demektir.